Menadžeri, a (su)vlasnici?
Prijenos upravljanja na menadžere kao rješenje za povlačenje vlasnika
Prema Business Transfer Barometar istraživanju koje je proveo CEPOR u Hrvatskoj među poduzetnicima - osnivačima 55 i više godina starosti, više od 73% osnivača nakon odlaska u mirovinu upravljanje poduzećem planira prenijeti na svoju djecu, 8% na nekog drugog člana obitelji, a u 16% slučajeva na menadžera koji nije član obitelji.
Za osnivače, daleko je prihvatljivija opcija ukoliko je taj menadžer osoba koja je „izrasla“ i razvijala se unutar poduzeća. Na taj način, poduzetnik je kroz godine imao prilike izgraditi međusobno povjerenje s tom osobom, integrirati tu osobu u organizacijsku kulturu poduzeća i osigurati se da će poduzeće, koliko je to moguće, nastaviti slijediti viziju razvoja kakvu je zacrtao osnivač.
Velik broj poduzetnika koji nema takvu osobu u poduzeću, iz različitih, što objektivnih, što subjektivnih razloga, prisiljen je potražiti profesionalnog menadžera izvan poduzeća. Zapošljavanje profesionalnog menadžera može biti dobro rješenje u situaciji kada vlasnik poduzeća nije u mogućnosti ili više ne želi upravljati poslovanjem, a nema adekvatnog nasljednika iz kruga obitelji.
Odluka o povlačenju iz svakodnevne „operative“ često je uvjetovana različitim životnim okolnostima, najčešće zdravstvenim razlozima u kombinaciji s padom motivacije i energije za svakodnevno izgaranje na poslu u godinama kada su manje-više sve poslovne ambicije zadovoljene, a obitelj situirana. Povlačenje iz upravljanja poduzećem uz zadržavanje vlasništva može biti i rezultat nemogućnosti prodaje poduzeća uz prihvatljive financijske uvjete. Angažman profesionalnog menadžera može predstavljati i dobro neutralno rješenje kako bi se izbjegli konflikti unutar obitelji ili privremeno rješenje u situaciji kada članovi obitelji koji će preuzeti upravljanje poduzećem još uvijek nemaju potrebna znanja i vještine odnosno kada postoji vremenski raskorak između generacije koja je osnovala poduzeće i mlađe generacije koja bi trebala i bila voljna preuzeti upravljanje poduzećem.
Prilikom angažiranja profesionalnog menadžera važno je voditi računa o nekoliko pitanja:
Koje kvalitete treba posjedovati profesionalni menadžer?
Koliko dugo će profesionalni menadžer biti angažiran?
Kako zadržati kvalitetnog menadžera?
Koje su posljedice angažmana profesionalnog menadžera?
Koje kvalitete treba posjedovati profesionalni menadžer?
Profesionalni menadžer trebao bi posjedovati ona znanja i vještine koja će trebati poduzeću u idućih 3 do 5 godina s obzirom na zacrtane strateške ciljeve poduzeća (primjerice poznavanje međunarodnog tržišta ili iskustvo u korištenju različitih modela financiranja rasta poduzeća). Važni kriteriji mogu biti i posjedovanje iskustva u profesionalizaciji poslovanja, budući da privatna (obiteljska) poduzeća često vape za uvođenjem standardizacije procesa u poduzeću; sposobnost poticanja i uvođenja potrebnih promjena u poduzeću te sposobnost mentoriranja i vođenja mlađih članova obitelji uključenih u poslovanje.
Prijenos upravljanja na profesionalnog menadžera ima i svoje izazove. Profesionalni menadžer često slabije poznaje povijest poduzeća i vrijednosti koje se njeguju unutar poduzeća u odnosu na menadžera koji je izrastao iz baze zaposlenika poduzeća ili obitelji, ali može posjedovati stručnost i iskustvo, kao i specifična komplementarna znanja od velikog značaja za poduzeće koja možda član obitelji ili zaposlenik ne posjeduju.
Koliko dugo će profesionalni menadžer biti angažiran?
Vremensko razdoblje angažmana profesionalnog menadžera ovisi o dugoročnim planovima i vlasnika poduzeća i menadžera. Profesionalni menadžer može se zaposliti u fazi pripreme mlađe generacije u obitelji na preuzimanje poduzeća ili se može raditi o dugoročnom angažmanu profesionalnog menadžera koji bi u konačnici mogao ući i u vlasničku strukturu poduzeća. U svakom slučaju, prilikom angažiranja vanjskog menadžera i vlasnik poduzeća i budući menadžer trebali bi biti svjesni kratkoročnih, odnosno dugoročnih planova.
Kako zadržati kvalitetnog menadžera?
Rad u malom i srednjem (obiteljskom) poduzeću pruža priliku za rad u nebirokratiziranom okruženju, s manje formalnom organizacijskom kulturom, većom odgovornosti menadžera i većom mogućnosti utjecaja na razvoj poduzeća, što može biti posebno privlačno osobama koje dolaze iz korporativnog okruženja.
Ipak, nerijetko postoje i razlozi za nezadovoljstvo, a jedan od čestih razloga zbog kojeg uspješni profesionalni menadžeri napuštaju vođenje malih i srednjih (obiteljskih) poduzeća je destruktivan nepotizam u poduzeću (vidi sliku), koji se očituje u favoriziranju nekvalitetnih i nekompetentnih članova obitelji s jedne strane, odnosno diskriminaciji i stavljanju u nepovoljan položaj, bez obzira na njihove kvalitete, zaposlenike i menadžere u poduzeću koji nisu članovi obitelji.
Drugi razlozi nezadovoljstva profesionalnih menadžera mogu biti neprihvaćanje prijedloga za inovaciju i promjenu, različite vizije razvoja poduzeća između menadžera i vlasnika te nekompatibilnost menadžera s organizacijskom kulturom i temeljnim vrijednostima vlasnika i poduzeća.
Jedan od načina zadržavanja kvalitetnih menadžera u poduzeću je njihovo uključivanje u poslovno planiranje i definiranje strategije poduzeća, njihovo nagrađivanje na temelju ostvarenih rezultata i standardima tržišta rada, pružanje prilike za osobni rast i razvoj, te davanje priznanja za postignuća i uložen trud.
U dugoročnoj viziji razvoja odnosa između vlasnika i profesionalnog menadžera dobar savjet može biti nagrađivanje uspješnog rada profesionalnog menadžera kroz uključivanje u vlasničku strukturu poduzeća i adekvatno sudjelovanje u ostvarenoj dobiti. Na taj način dodatno se jača motivacija profesionalnog menadžera za uspješno poslovanje poduzeća i smanjuje mogućnost gubitka kvalitetnog menadžera u poduzeću.
Koje su posljedice angažmana profesionalnog menadžera?
Profesionalni menadžer često donosi novi pogled na upravljanje poduzećem koji može potaknuti preispitivanje uvriježenog načina rada. Unaprijed definiranim očekivanjima i od strane vlasnika poduzeća i od profesionalnog menadžera, vlasnik poduzeća može osigurati budući razvoj poduzeća u, za njega, prihvatljivom smjeru. Kako bi se izbjegle eventualne negativne posljedice angažiranja profesionalnog menadžera, važno je da vlasnik poduzeća zauzme jasan stav o tome želi li na profesionalnog menadžera prenijeti sve ovlasti vezane uz upravljanje poduzećem ili želi dio zadržati te smjeru u kojem će se poduzeće razvijati.
Bez obzira na odabrani model prijenosa poslovanja (prijenos na članove obitelji, prijenos upravljanja na profesionalnog menadžera ili prodaja poduzeća) o postojanju kvalitetnih menadžera u poduzeću ovisi prenosivost i održivost poduzeća nakon povlačenja osnivača iz biznisa, o čemu govore i iskustva najstarijih obiteljskih poduzeća.
“Snažan osjećaj za obiteljske korijene, spremnost zapošljavanja neobiteljskih menadžera i sposobnost isključivanja nekompetentnih članova obitelji omogućuju zdravo poslovanje i zadržavanje kontrole nad poslovanjem u rukama obitelji.”
The Financial Times of London, prema mišljenju vlasnika najstarijih obiteljskih poduzeća
Klub 2040 je organizacija koja okuplja pripadnike druge i treće generacije obiteljskih poduzeća iz pet zemalja regije.
Iduće druženje Kluba 2040 će se održati od 24. do 26. 3. u Vrnjačkoj Banji (Srbija).
Za više informacija, možete pisati na info@klub2040.org.